Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Lindsay paid $4.40 for 1 gallon of ice cream. At this rate, what 1 quart cost? What would 1 pint cost? Please explain.

Sagot :

each pint would cost 55 cents if u divide 1.10 by two because I think that there are two pints in one quart.
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.