Gaving
Answered

At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

If pencils sell at 6 for 59 cents, how many pencils can be bought for $2.95?

Sagot :

P=Pencils(s)

n=Number of pencils that can be bought for $2.95

-------------------

nP=$2.95

----------------

But 6P=$0.59

So P=($0.59)/6

------------------

Therefore:

n($0.59/6)=$2.95

n=($2.95)/($0.59/6)

n=30

your right I mad a mistake what I really meant was she could buy 5 pairs witch means she can buy 30  pencils.