Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)


Sagot :

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.