At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

10 pounds of onions cost $100 how many pounds of onions can get with $150

Sagot :

Answer:

15

Step-by-step explanation:

$100 / 10 pounds = $10 / pound

$150 / 10 dollars  = 15 pounds of onions

you can get 15 pounds of onions with $150