Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:
$193,760
Explanation:
Calculation to determine the amount of loss should Marigold recognize on the redemption of these bonds
Bonds edemption=[($6,920,000*1.01)-$6,920,000]+[(100%-91%*$6,920,000)-((100%-91%*$6,920,000)/15 years*12)]
Bonds redemption=[($6,989,200-$6,920,000]+[(9%*$6,920,000)-((9%*$6,920,000)/15 years*12)]
Bonds redemption=$69,200+[($622,800-($622,800/15 years*12)]
Bonds redemption=$69,200+[($622,800-$498,240)]
Bonds redemption=$69,200+$124,560
Bonds redemption=$193,760
Therefore the amount of loss should Marigold recognize on the redemption of these bonds is $193,760
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.