Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Discover detailed solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

CaC2 + 2H2O ⟶ C2H2 + Ca(OH)2

If 32.0g CaC2 are used in this reaction, how many moles of calcium hydroxide are produced?


Sagot :

0.499 mol

Explanation: M(CaC2) = 64.1 g/mol, n= m/M = 32.0 g/ 64.1 g/ mol= 0.499 mol

Amount of Calcium hydroxide Is same

We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.