At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Join our Q&A platform and get accurate answers to all your questions from professionals across multiple disciplines. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

A surveyor leaves her base camp and drives 43km on a bearing of 032°.She then drives 28km on a bearing of 154°.How far is she then from her base camp and what is her bearing from it

Sagot :

fichoh

Answer:

36.84km ; 252.13°

Step-by-step explanation:

Using the cosine rule :

a² = b² + c² - 2bcCosA

a² = 28² + 43² - (2*28*43)*Cos58

a² = 2633 - 1276.0455

a² = 1356.9544

a = sqrt(1356.9544)

a = 36.8368

a = 36.84 km

For the bearing,

Obtain the angle at B using the Sine rule

a/SinA = b/SinB

36.84/sin58 = 28/sinB

36.84*SinB = 28 * Sin58

SinB = 23.745346 / 36.84

SinB = 0.6445533

B = sin^-1(0.6445533)

B = 40.13°

180 + (32 + 40.13)

180 - 72.13

= 252.13°

View image fichoh
We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.