Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

PLEASEEEEE HELPP

Patty purchased rose bushes and geraniums for her yard. Patty spent $206 on 14
rose bushes and 12 geraniums. The price of a geranium is $5 less than twice the
cost of a rose bush. What is the cost of one rose bush?


Sagot :

9514 1404 393

Answer:

  $7

Step-by-step explanation:

Let r and g represent the costs of a rose bush and a geranium, respectively. The given relations are ...

  14r +12g = 206

  g = 2r -5

Using the second equation to substitute for g in the first equation, we have ...

  14r +12(2r -5) = 206

  38r -60 = 206

  38r = 266

  r = 266/38 = 7

The cost of one rose bush is $7.