Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Experience the convenience of getting accurate answers to your questions from a dedicated community of professionals. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

A baseball travels at a velocity of 45.3 m/s towards second base for 17 s. Calculate the displacement of the ball.

Sagot :

Answer:

770.1 m

Explanation:

From the question given above, the following data were obtained:

Velocity (v) = 45.3 m/s

Time (t) = 17 s

Displacement (d) =?

Velocity is defined according to the following formula:

Velocity = Displacement /Time

With the above formula, we can obtain the displacement of the ball as follow:

Velocity = Displacement /Time

45.3 = Displacement / 17

Cross multiply

Displacement = 45.3 × 17

Displacement = 770.1 m

Therefore the displacement of the ball is 770.1 m

Answer: 770.1     gravity multiplied by time