Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
Answer:
If the part is purchased externally it will cost
$50,050 [$14.3 * 3,500]
If the part is made internally then the costs to be added up is:
Direct material per unit
Direct Labor per unit
Variable overheads per unit
and Fixed overhead per unit
the total of these costs per unit will be multiplied by the units required to be made i.e 3,500.
X Company should choose the option with the lowest total cost for 3,500 units
Explanation:
If the part is purchased externally it will cost
$50,050 [$14.3 * 3,500]
If the part is made internally then the costs to be added up is:
Direct material per unit
Direct Labor per unit
Variable overheads per unit
and Fixed overhead per unit
the total of these costs per unit will be multiplied by the units required to be made i.e 3,500.
X Company should choose the option with the lowest total cost for 3,500 units
We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.