Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Experience the ease of finding accurate answers to your questions from a knowledgeable community of professionals. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Kayla buys a two-pint bottle of juice for $3.20. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

Sagot :

Answer: $0.10 per fluid ounce

Step-by-step explanation:

Kayla bought two-pints for $3.20.

First convert this quantity to fluid ounces.

1 pint = 16 fluid ounces

If 2 pints were bought therefore, this would be:

= 2 * 16

= 32 fluid ounces

32 fluid ounces cost $3.20.

Cost per fluid ounce is therefore:

= 3.20 / 32

= $0.10 per fluid ounce

Answer:

$0.10 per fluid ounce

Step-by-step explanation:

Hope this helps