Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Discover a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our user-friendly Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Answer:
[tex]v = 14.78m/s[/tex]
Explanation:
Given
[tex]KE = 150J[/tex]
[tex]p = 20.3kgm/s[/tex]
Required
Determine the object's speed
Kinetic Energy is calculated as:
[tex]KE = \frac{1}{2}mv^2[/tex]
Make m the subject
[tex]m = \frac{2KE}{v^2}[/tex]
Momentum is calculated as:
[tex]p = mv[/tex]
Make m the subject
[tex]m = \frac{p}{v}[/tex]
So, we have:
[tex]m = \frac{p}{v}[/tex] and [tex]m = \frac{2KE}{v^2}[/tex]
Equate both expressions: [tex]m = m[/tex]
[tex]\frac{2KE}{v^2} = \frac{p}{v}[/tex]
Multiply both sides by v
[tex]v * \frac{2KE}{v^2} = \frac{p}{v}*v[/tex]
[tex]\frac{2KE}{v} = p[/tex]
Make v the subject
[tex]v = \frac{2KE}{p}[/tex]
Substitute [tex]KE = 150J[/tex] and [tex]p = 20.3kgm/s[/tex]
[tex]v = \frac{2 * 150}{20.3}[/tex]
[tex]v = \frac{300}{20.3}[/tex]
[tex]v = 14.78m/s[/tex]
Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.