Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts ready to help you find solutions. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

Sunland Company is unsure of whether to sell its product assembled or unassembled. The unit cost of the unassembled product is $24 and Sunland would sell it for $62. The cost to assemble the product is estimated at $26 per unit and the company believes the market would support a price of $87 on the assembled unit. What decision should Sunland make

Sagot :

Answer: Sell before assembly, the company will be better off by $1 per unit.

Explanation:

To solve the above question, we need to calculate the incremental profit or loss first. This will be:

= After assembling sales value - Unassembled unit sales value - Coat if further processing

= $87 - $62 - $26

= -$1

Since there is an incremental loss of $1, then the correct answer is "Sell before assembly, the company will be better off by $1 per unit".