At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

What is the mass of an object moving at a speed of 9.0 m/s with a kinetic energy of 200 J?

Group of answer choices

2.5 kg

4.9 kg

44 kg

1.2 kg

0.81 kg


Sagot :

Ek= 1/2mv²
200=1/2 m(9 ²)
200=1/2(81)m
200=40.5m
m=200/40.5
m=4.93kg

Answer: 4.9 kg (second option)