Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Join our Q&A platform to get precise answers from experts in diverse fields and enhance your understanding. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Sagot :

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.