Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

I'm out playing near a frozen pond. On the pond is a block of ice (initially at rest) with mass 17.0 kg . I slide a different ice block of mass 2.75 kg so that it collides with the stationary block. Just before impact (long after I stopped pushing it), the moving block has speed 6.25 m/s . Ignore friction with the pond. When the blocks collide they stick together and move off as a unit.

Required:
What is the change ÎK=KfinalâKinitial in the block-snowball system's kinetic energy due to the collision?


Sagot :

Answer:

[tex]-46.24\ \text{J}[/tex]

Explanation:

[tex]m_1[/tex] = Mass of block at rest = 17 kg

[tex]m_2[/tex] = Mass of moving block = 2.75 kg

[tex]u_1[/tex] = Velocity of block at rest = 0

[tex]u_2[/tex] = Velocity of moving block = 6.25 m/s

v = Velocity of the combined mass

As the momentum in the system is conserved we get

[tex]m_1u_1+m_2u_2=(m_1+m_2)v\\\Rightarrow v=\dfrac{m_1u_1+m_2u_2}{m_1+m_2}\\\Rightarrow v=\dfrac{17\times 0+2.75\times 6.25}{17+2.75}\\\Rightarrow v=0.87\ \text{m/s}[/tex]

Change in kinetic energy is given by

[tex]\Delta K=K_f-K_i\\\Rightarrow \Delta K=\dfrac{1}{2}(m_1+m_2)v^2-\dfrac{1}{2}m_2u_2^2\\\Rightarrow \Delta K=\dfrac{1}{2}\times (17+2.75)0.87^2-\dfrac{1}{2}\times 2.75\times 6.25^2\\\Rightarrow \Delta K=-46.24\ \text{J}[/tex]

THe change in kinetic energy in the system is [tex]-46.24\ \text{J}[/tex].

The change in kinetic energy in the system is -46.24 J.

Calculation of the change in the kinetic energy:

Since m1 = Mass of block at rest = 17 kg

m2  = Mass of moving block = 2.75 kg

u1 = Velocity of block at rest = 0

u2 = Velocity of moving block = 6.25 m/s

v = Velocity of the combined mass

So,

momentum in the system should be  

[tex]m_1v_1 +m_2v_2 = (m_1 + m_2)v\\\\v = m_1v_1+m_2v_2\div m_1 + m_2\\\\= 17\times 0+2.75\times 6.25 \div 17 + 2.75[/tex]

= 0.87 m/s

Now the change in the kinetic energy should be

[tex]= 1\div 2 (m_1 + m_2)v^2 - 1\div 2 m_2v^2\\\\= 1\div 2\times (17 + 2.75)0.87^2 - 1\div 2\times 2.75\times 6.25^2[/tex]

= -46.24J

learn more about energy here: https://brainly.com/question/17989910

Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.