At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

How much heat would be evolved (released) if 50.0g of steam is at 114°C was cooled and condensed into water at 87°C?

Sagot :

Answer:

Q ≈ 1 x 10⁵ joules (1 sig. fig. based on 50g sample given)

Explanation:

Three heat transitions need be considered. Cooling the steam to 100°C, condensing the steam to water and cooling the water from 100°C to 87°C.

Total Heat exchange (Q) = ∑ heat transitions

Q = (m·c·ΔT)steam + (m·ΔH)condensation + (m·c·ΔT)water cooling

= (50g x 0.48j/g·°C x 14°C) + (50g x 2259j/g) + (50g x 4.184j/g·°C)

= 24j + 112,950j + 209.2j

= 113,183.2j ≈ 1 x 10⁵ joules (1 sig. fig. based on 50g sample given)