Explore Westonci.ca, the premier Q&A site that helps you find precise answers to your questions, no matter the topic. Experience the ease of finding reliable answers to your questions from a vast community of knowledgeable experts. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

Rachel needs to buy some pencils. Brand A has a pack of 28 pencils for $5.29. Brand B has a pack of 48 pencils for $8.47 . Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

Sagot :

Answer:

Hence Brand B is the better buy, since the unit cost is smaller than A

Step-by-step explanation:

Given data

Brand A

Has a pack of 28 pencils for $5.29

unit cost

=5.29/28

=$0.19

Brand B

Has a pack of 48 pencils for $8.47

unit cost

=8.47/48

=$0.18