Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Get accurate and detailed answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Sam went to the store to buy some supplies for school. He bought a binder that cost $6.50 and packages of filler paper that cost $1.25 each. If Sam spent a total of $11.50, how many packages of filler paper did he buy? LET p = the number of packages of filler paper

Sagot :

Answer:

4 packages

Step-by-step explanation:

Hi,

1.25x + 6.50 = 11.50

1.25x = 5

x = 4

He bought 4 packages.

I hope this helps :)