Find the best answers to your questions at Westonci.ca, where experts and enthusiasts provide accurate, reliable information. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer: d) 164.9 g
Explanation:
To calculate the moles :
[tex]\text{Moles of solute}=\frac{\text{given mass}}{\text{Molar Mass}}[/tex] [tex]\text{Moles of octane}=\frac{47g}{114g/mol}=0.412moles[/tex]
The balanced chemical reaction is:
[tex]2C_8H_{18}(l)+25O_2(g)\rightarrow 16CO_2(g)+18H_2O(g)[/tex]
According to stoichiometry :
2 moles of [tex]C_8H_{18}[/tex] require = 25 moles of [tex]O_2[/tex]
Thus 0.412 moles of [tex]C_8H_{18}[/tex] will require=[tex]\frac{25}{2}\times 0.412=5.15moles[/tex] of [tex]O_2[/tex]
Mass of [tex]O_2=moles\times {\text {Molar mass}}=5.15moles\times 32g/mol=164.9g[/tex]
Thus 164.9 g of oxygen is consumed.
Thanks for using our platform. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.