Answered

At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Discover reliable solutions to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Hi can you Please answer this i will mark brainliest ive been asking for 2 days :( Its Overdue :(

Hi Can You Please Answer This I Will Mark Brainliest Ive Been Asking For 2 Days Its Overdue class=

Sagot :

Answer:

f(x)= 1.38x

y= 1.38x

Step-by-step explanation:

basically the cost= 1.38 per pound

you can use cost=1.38x if ur grade level isn't at f(x) yet

<3

Answer:

f(x) = 1.38x

x just stands for a number so depending on how many pounds you get you would times the pounds by 1.38. And f(x) (pronounced "f of x") means that each input has a single output. So if you bought 2 pounds of strawberries, the equation would change to this:

f(2) = 1.38(2)

The x's were just replaced with 2's, see? I wish someone had explained this to me earlier lol

We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.