Answered

Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing precise answers to your questions in different areas. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Can you guys answer the question that i underlined and but exclamation points under you dont have to do the one above pls help its overdue and everyone has been giving me bad answers :( I will give brainliest and i will friend you.

Can You Guys Answer The Question That I Underlined And But Exclamation Points Under You Dont Have To Do The One Above Pls Help Its Overdue And Everyone Has Been class=

Sagot :

the order costs $241.50 and we know that one pound of strawberries costs $1.38

so to find the amount of pounds of strawberries that the grocer ordered, we divide 241.50 by 1.38

the grocer ordered 175 pounds of strawberries



i’m sorry people have been giving you the wrong answer but i hope this was able to help! :)

Answer:

175 pounds

- make sure to incorporate the word pounds in your answer since it's the unit.

Step-by-step explanation:

y = 1.38x

241.50 = 1.38x

To get x alone, divide both sides by 1.38

175 = x