Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Join our platform to get reliable answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

You had $25 to spend on eight avocados.
After buying them you had $9. How
much did each avocado cost?


Sagot :

Answer:

Each avocado costs $2

Step-by-step explanation:

subtract 9 from 25 and get 16

divide 8 by 16 and you have $2