Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

Rochelle spent $27.60 on sweet potatoes. She bought 8 pounds of sweet potatoes. What is the unit cost per pound for sweet potatoes

Sagot :

Answer:

let x = unit cost per pound

if. 8 =$27.50

then 1= x

8x=$27.50

x=$27.50/$8

... unit cost per sweet potatoes =$27.50/$8