Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Join our platform to get reliable answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Answer:
Results are below.
Explanation:
Giving the following information:
Make in-house:
Selling price= $13.5
Unitary variable cost= $10
Purchase:
Selling price= $11.9
Purchase price= $5
Unitary variable cost= $5
To determine which option is best, we need to determine the unitary contribution margin. The option that provides the higher unitary contribution margin, is the better choice.
Unitary contribution margin= selling price - unitary variable cost
Make in-house:
Unitary contribution margin= 13.5 - 10
Unitary contribution margin= $3.5
Buy:
Unitary contribution margin= 11.9 - 5 - 5
Unitary contribution margin= $1.9
It is more profitable to make in-house.
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.