Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing precise answers to your questions in different areas. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.
Sagot :
Answer:
(a) The cash flows is $59,040.
(b) The cash flows is $71,040.
Explanation:
From the Modified Accelerated Cost Recovery System (MACRS) Tables, the depreciation rates for the first 3 years for an asset falling under the MACRS five-year class are 20%, 32% and 19.2%. Therefore, we have:
Accumulated depreciation rate = 20% + 32% + 19.2% = 71.20%
Accumulated depreciation = Cost of the asset * Accumulated depreciation rate = $200,000 * 71.20% = $142,400
Net book value of the asset = Cost of the asset - Accumulated depreciation = $200,000 - $142,400 = $57,600
We can now proceed as follows:
(a) Calculate the cash flows if the asset is sold now at $60,000
Capital gains = Sales proceeds - Net book value = $60,000 - $57,600 = $2,400
Capital gains tax = Capital gains * Tax rate = $2,400 * 40% = $960
Net sales proceeds = Sales proceeds - Capital gains tax = $60,000 - $960 = $59,040
Therefore, the cash flows is $59,040 net sales proceeds.
(b) Calculate the cash flows if the asset is sold now at $80,000
Capital gains = Sales proceeds - Net book value = $80,000 - $57,600 = $22,400
Capital gains tax = Capital gains * Tax rate = $22,400 * 40% = $8,960
Net sales proceeds = Sales proceeds - Capital gains tax = $80,000 - $8,960 = $71,040
Therefore, the cash flows is $71,040 net sales proceeds.
The cash flows is $59,040 and $71,040 when asset are sold at $60,000 and $80,000.
What is MACRS depreciation?
MACRS stands for modified accelerated cost recovery system is the depreciation system in the U.S. where the cost of the asset is recovered in a specific period through deduction.
Given:
Asset=$200,000
The depreciation rate for 5 year asset are:20%, 32%, 19.2%, 11.52%, 11.52% and 5.76%
Accumulated depreciation for 3 years=20% + 32% + 19.2% = 71.20%
=asset cost X depreciation rate for 3 years
=$200,000 X 71.20% = $142,400
Net Book value=Asset Cost - Accumulated depreciation
=$200,000 - $142,400
= $57,600
(a)Cash flows if assets sold at $60,000
Capital gains = Sales - Net book value
=$60,000 - $57,600
= $2,400
Capital gains tax = Capital gains X Tax rate
= $2,400 * 40% = $960
Net sales proceeds = Sales proceeds - Capital gains tax
= $60,000 - $960 = $59,040
(b)Cash flows if assets sold at $80,000
Capital gains = Sales - Net book value
= $80,000 - $57,600
= $22,400
Capital gains tax = Capital gains X Tax rate
= $22,400 * 40% = $8,960
Net sales proceeds = Sales proceeds - Capital gains tax
= $80,000 - $8,960 = $71,040
Therefore the above calculation aptly gives the solution.
Learn more about MACRS depreciation here:
https://brainly.com/question/14451358
We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.