Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Explore thousands of questions and answers from knowledgeable experts in various fields on our Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

g Pix Company has the following production data for March: no beginning work in process, units started and completed 29,000, and ending work in process 3,300 units that are 100% complete for materials and 40% complete for conversion costs. Pix uses the FIFO method to compute equivalent units. If unit materials cost is $7 and unit conversion cost is $10. The total costs to be assigned are $529,300, prepare the cost section of the production cost report for Pix Company using the FIFO approach.

Sagot :

Zviko

Answer:

Pix Company

Production cost report - extract

Outputs

                                                             Units         Costs

Costs assigned to completed units 29,000     $493,000

Units Still in Process                            3,330       $36,630

Total                                                   32,330     $529,630

Explanation:

Step 1 : Equivalent Units of Production

Materials

To Finish Work in Process                                              0

Started and Completed (29,000 x 100%)                29,000

Ending Work in Process (3,330 x 100%)                    3,330

Equivalent units of Production in Materials             32,330

Conversion Costs

To Finish Work in Process                                             0

Started and Completed (29,000 x 100%)               29,000

Ending Work in Process (3,330 x 100%)                    1,332

Equivalent units of Production in Materials             30,332

Step 2 : Costs assigned to completed units and units still in process

Costs assigned to completed units = Units Completed x total units cost

                                                           = 29,000 x $17

                                                           = $493,000

Units Still in Process = Materials Cost + Conversion Costs

                                   = 3,330 x $7 + 1,332 x $10

                                   = $36,630

Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.