Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Production costs chargeable to the Finishing Department in May at Kim Company are materials $7,700, labor $19,700, overhead $18,289, and transferred-in costs $66,801. Equivalent units of production are materials 20,300 and conversion costs 18,900. Kim uses the FIFO method to compute equivalent units. Compute the unit costs for materials and conversion costs. Transferred-in costs are considered materials costs. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 2.25.) Materials cost per unit $ 5.54 Conversion cost per unit $

Sagot :

Answer and Explanation:

The computation of the unit cost for material and conversion cost is shown below:

Material Cost per Unit is

= Total Material Cost ÷  Equivalent Units for Materials

,= ($7,700 +  $66,801) ÷ (20,300 units)

= $3.67 per unit

And, the conversion cost per unit is

= (labor cost + overhead cost) ÷ equivalent units for conversion

= ($19,700 + $18,289) ÷ 18,900 units

= $2.01 per unit