Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.
Sagot :
Answer:
(a) His speed when he runs from C to A is [tex]4.\overline {285714}[/tex] m/s
(i) The bearing of B from A is approximately 127.18°
(ii) The bearing of A from B is approximately 307.18°
Step-by-step explanation:
(a) The given parameters are;
The distance from A to B = 120 m
The speed with which Olay runs from A to B, v₁ = 4 m/s
The distance from B to C = 180 m
The speed with which Olay runs from B to C, v₂ = 3 m/s
The distance from C to A = 150 m
His average speed for the whole journey = 3.6 m/s
We find
The total distance of running from A back to A, d = 120 m + 180 m + 150 m = 450 m
The time it takes to run from A to B, t₁ = 120 m/(4m/s) = 30 seconds
The time it takes to run from B to C, t₂ = 180 m/(3m/s) = 60 seconds
Let t₃ represent the time it takes Olay to run from C to A
We have;
The total time it takes to run from A back to A = t₁ + t₂ + t₃
Therefore;
[tex]Average \ velocity = \dfrac{Total \ distance }{Total \ time} = \dfrac{d}{t_1 + t_2 + t_3}[/tex]
Substituting the known values for the average velocity, 'd', 't₁' and 't₂' gives;
[tex]Average \ velocity = 3.6 \, m/s = \dfrac{450 \, m}{30 \, s + 60 \, s + t_3}[/tex]
3.6 m/s × (30 s + 60 s + t₃) = 450 m
3.6 m/s × 30 s + 3.6 m/s × 60 s + 3.6 m/s × t₃ = 450 m
108 m + 216 m + 3.6 m/s × t₃ = 450 m
∴ 3.6 m/s × t₃ = 450 m - (108 m + 216 m) = 126 m
t₃ = 126 m/(3.6 m/s) = 35 s
The speed with which Olay runs from C to A, v₃ = Distance from C to A/t₃
The speed with which he runs from C to A = 150 m/(35 s) = 30/7 m/s =[tex]4.\overline {285714}[/tex] m/s
(i) The given bearing of C from A = 210°
By cosine rule, we have;
a² = b² + c² - 2·b·c·cos(A)
∴ cos(A) = (b² + c² - a²)/(2·b·c)
Where;
a = The distance from B to C = 180 m
b = The distance from C to A = 150 m
c = The distance from A to B = 120 m
We find;
cos(A) = (150² + 120² - 180²)/(2 × 150 × 120) = 0.125
A = arccos(0.125) ≈ 82.82°
The bearing of B from A ≈ 210° - 82.82° ≈ 127.18°
The bearing of B from A ≈ 127.18°
(ii) The angle, θ, formed by the path of the bearing of A from B is an alternate to the supplementary angle of the bearing of B from A
Therefore, we have;
θ ≈ 180°- 127.18° ≈ 52.82°
The bearing of A from B = The sum of angle at a point less θ
∴ The bearing of A from B = 360° - 52.82° ≈ 307.18°
The bearing of A from B ≈ 307.18°.
We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.