Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Get immediate and reliable solutions to your questions from a knowledgeable community of professionals on our platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

You want to buy a pet rabbit that costs ​$49. You already have ​$18 and you plan to save ​$9 per week. If w represents the number of weeks until you have enough money to buy the rabbit​, what equation could you use to find the value of​ w? Use pencil and paper. Explain how you could set up an equation to find the amount of money you should save each week if you want to buy the rabbit in six weeks.

Sagot :

18 + 9x = 49

with the use of an equation you can easily find out if 6 weeks of saving up is enough to get the rabbit.

18 + 9(6) [tex]\neq[/tex] 49

9 x 6 = 54

54 + 18 = 72

you could have enough money in 4 weeks

Thanks for stopping by. We are committed to providing the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.