Find the best solutions to your questions at Westonci.ca, the premier Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

You want to buy a pet rabbit that costs ​$49. You already have ​$18 and you plan to save ​$9 per week. If w represents the number of weeks until you have enough money to buy the rabbit​, what equation could you use to find the value of​ w? Use pencil and paper. Explain how you could set up an equation to find the amount of money you should save each week if you want to buy the rabbit in six weeks.

Sagot :

Answer:

You would need $31 so W=4 and you would have $5 left

Step-by-step explanation:

i did 49 minus 18 which gave me 31 so 9c3 would be 27 so i did 9 times 4 would =36 and if you work for 6 weeks you would have 54 and add 18 to it and you would have $72

sorry if im wrong or late