Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Experience the ease of finding reliable answers to your questions from a vast community of knowledgeable experts. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

One day 20% of the children were away from school on a visit to the museum. If there were369 children altogether, —————— children were in school and —————were on museum trip

Sagot :

Answer: See explanation

Step-by-step explanation:

Total number of children = 369

Percentage of children on museum trip = 20%

Number of children on museum trip = 20/100 × 369

= 1/5 × 369

= 73.8 = 74 approximately

Number of children in school = 369 - 73.8 = 295.2 = 295 approximately