Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Connect with professionals on our platform to receive accurate answers to your questions quickly and efficiently. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

A restaurant sells an 8-oz drink for $2.56 and a 12 oz drink for $3.66. Which drink is the better buy? i need help fast :(​

Sagot :

Answer:

12 oz

Step-by-step explanation:

2.56 ÷ 8 = 0.32 per oz

3.66 ÷ 12= 0.305 per oz

Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.