Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

"You go shopping and notice that 25 kg of PEI’s Famous Potatoes cost $12.95, and 10 kg of Idaho’s Potatoes cost $5.78.

Which is the better deal?

Justify your answer."


Sagot :

fichoh

Answer:

PEI famous potato is a better deal

Step-by-step explanation:

Given that :

PEI potato :

25kg costs $12.95

Price per kg :

$12.95 / 25 = $0.518 per kg

IDAHO Potato :

10kg costs $5.78

Price per kg:

$5.78 / 10

= $0.578 per kg

0.518 < 0.578

Hence, PEI famous potato is a better deal