Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Experience the ease of finding accurate answers to your questions from a knowledgeable community of professionals. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

The cost of one pen when pens are priced at 5 for p dollars

I really need help on this


Sagot :

5 dollar for one pen

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

If 5 pens = $p, then 1 pen = $p/5.

But because 5 pens = $p, it would be the same thing as 5 = p because you just take off the labels.

So p = 5 and one pen would be:

$p/5 = 1

5/5 = 1

1 = 1

Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.