Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.
Sagot :
The distance the block-bullet compress the spring is 0.36 m.
The given parameters:
- Mass of the bullet, m₁ = 0.034 kg
- Velocity of the bullet, u₁ = 120 m/s
- Mass of the wooden block, m₂ = 1.24 kg
- Spring constant, k = 99 N/m
The final velocity of the bullet- block system is calculated as follows;
[tex]m_1 u_1 + m_2 u_2 = v(m_1 + m_2)\\\\0.034(120) + 1.24(0) = v(0.034+ 1.24)\\\\4.08 = 1.274v\\\\v = \frac{4.08}{1.274} \\\\v = 3.2 \ m/s[/tex]
The compression of the spring is calculated by applying principle of conservation of energy;
[tex]\frac{1}{2} kx^2 = \frac{1}{2} mv^2\\\\kx^2 = mv^2\\\\x^2 = \frac{mv^2}{k} \\\\x = \sqrt{\frac{mv^2}{k} } \\\\x = \sqrt{\frac{(1.274 \times 3.2^2)}{99} }\\\\x = 0.36 \ m[/tex]
Thus, the distance the block-bullet compress the spring is 0.36 m.
Learn more about conservation of energy here: https://brainly.com/question/166559
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.