Answered

Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Apples are on sale for $1.20 a pound. Logan bought
3/4
of a pound. How much money did he spend on apples?


A $0.75
B $0.90
C $0.80
D $1.00


Sagot :

A. $0.75
B.$0.90
C.$0.80
D. $1.00

Answer is A
B because if you divide 1.20 by 4 it will give you 0.3 then you multiple it by 3 and it gives you 0.9