Answered

Westonci.ca makes finding answers easy, with a community of experts ready to provide you with the information you seek. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts ready to help you find solutions. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

A wave has a frequency of 60 Hz and a wavelength of 1.7 meters. What is the speed of this wave? equation, substitution

Sagot :

Answer:

v = 102 m/s

Explanation:

Given that,

The frequency of a wave, f = 60 Hz

Wavelength = 1.7 m

We need to find the speed of this wave. The formula for the speed of a wave is given by

[tex]v=f\lambda[/tex]

Substitute all the values,

[tex]v=60\times 1.7\\\\v=102\ m/s[/tex]

So, the speed of the wave is equal to 102 m/s.