Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Get expert answers to your questions quickly and accurately from our dedicated community of professionals. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

The standard cost of Product B manufactured by Pharrell Company includes 3.6 units of direct materials at $5.90 per unit. During June, 26,600 units of direct materials are purchased at a cost of $5.65 per unit, and 26,600 units of direct materials are used to produce 7,300 units of Product B. (a) Compute the total materials variance and the price and quantity variances.

Sagot :

Answer:

Results are below.

Explanation:

To calculate the direct material price and quantity variance, we need to use the following formulas:

Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity

Direct material price variance= (5.9 - 5.65)*26,600

Direct material price variance= $6,650 favorable

Direct material quantity variance= (standard quantity - actual quantity)*standard price

Direct material quantity variance= (7,300*3.6 - 26,600)*5.9

Direct material quantity variance= $1,888 unfavorable

We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.