Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Tharaldson Corporation makes a product with the following standard costs: Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standard Cost Per Unit Direct materials 7.5 ounces $ 8.00 per ounce $ 60.00 Direct labor 0.9 hours $ 19.00 per hour $ 17.10 Variable overhead 0.9 hours $ 8.00 per hour $ 7.20 The company reported the following results concerning this product in June. Originally budgeted output 2,900 units Actual output 2,500 units Raw materials used in production 19,500 ounces Purchases of raw materials 22,400 ounces Actual direct labor-hours 4,700 hours Actual cost of raw materials purchases $ 41,400 Actual direct labor cost $ 12,900 Actual variable overhead cost $ 3,450 The company applies variable overhead on the basis of direct labor-hours. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials quantity variance for June is: Multiple Choice $1,386 U $6,000 U $6,000 F

Sagot :

Answer:

Direct material quantity variance= $6,000 unfavorable

Explanation:

Giving the following information:

Direct materials 7.5 ounces $ 8.00 per ounce

Actual output 2,500 units

Raw materials used in production 19,500 ounces

To calculate the direct material quantity variance, we need to use the following formula:

Direct material quantity variance= (standard quantity - actual quantity)*standard price

Direct material quantity variance= (7.5*2,500 - 19,500)*8

Direct material quantity variance= $6,000 unfavorable