At Westonci.ca, we connect you with the best answers from a community of experienced and knowledgeable individuals. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Steve's mom gave him $20.00 on Monday morning to use on lunches. At his school, the school lunch costs $1.50, which he bought Monday through Thursday. On Friday, he decided to buy 4 slices of pizza instead of buying the school lunch. If the pizza costs $1.40 per slice, then how much of the money is left at the end of the school week?

Sagot :

There is 5.6 dollars at the end of the school week
We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.