At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Experience the ease of finding quick and accurate answers to your questions from professionals on our platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Answer:
Results are below.
Explanation:
Giving the following information:
Selling price per unit= 1,560,000 / 60,000= $26
Unitary variable cost= 900,000 / 60,000= $15
Fixed costs= $500,000.
First, the income statement without the changes:
Sales= 1,560,000
Total varaible cost= (900,000)
Contribution margin= 660,000
Total fixed costs= (500,000)
Net operating income= 160,000
Now, with the changes:
Unitary variable cost= (15*0.8)= 12
Selling price= 26 - 1.5= $24.5
Sales in units= 60,000*1.05= 63,000
Fixed costs= 500,000 + 100,000= $600,000
Sales= 24.5*63,000= 1,543,500
Total variable cost= (12*63,000)= (756,000)
Total contribution margin= 787,500
Fixed costs= (600,000)
Net operating income= 187,500
We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Discover more at Westonci.ca. Return for the latest expert answers and updates on various topics.