Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
[tex]3.50\$\ for\ 4\ muffins\\\\
x\ for\ 12\ muffins\\\\
making \ proportion\\
3.50-4\\
x-12\\\\cross\ multiplication\\\\
3.50*12=4x\\\\
42=4x\ \ \ | divide\ by\ 4\\\\
x=10.5\$\\\\
Dozen\ cost\ 10.5\$.[/tex]
1 dozen = 12
12/4= 3
Therefore, you need three lots of muffins at $3.50
$3.50*3= $10.50
Therefore, the price for a dozen muffins is $10.50
Hope this helps :)
12/4= 3
Therefore, you need three lots of muffins at $3.50
$3.50*3= $10.50
Therefore, the price for a dozen muffins is $10.50
Hope this helps :)
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.