Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

4 students spent $12 on school lunch. At this rate, find the amount 10 students would spend on the same school lunch.

Sagot :

luana
[tex]4\ students\ spend\ 12\$\\\\ 10\ students\ spent \ x\\\\ making\ proportion:\\ 4-12\\10-x\\\\cross\ multiplication\\\\ 12*10=4x\\\\ 120=4x \ \ \ | divide\by\ 4\\\\ x=30\\\\ 10\ students\ spend\ 30\$.[/tex]
We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.