Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Get the answers you need quickly and accurately from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Another company offers a rate of $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour

Sagot :

ayah1
Since there is 60 minutes in an hour
you multiply 0.05 by 60 which equals
$3
An hour has 60 mins multiply it with 0.05 and you get $3