Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.
Sagot :
If 12A is equal to one adult, then this means that one adult will cost $12 to enter.
The same applies for the students, if 7s is equal to one student, then the cost of one student is $7.
As you've got four adults, then you need to find the cost of 4, and you do this by multiply 4 by 12.
4x12=$48
As you've got 30 students, you then need to multiply 30 by 7.
30x7=$210.
To find the total cost, you've then got to add $48 and $210 together.
$48+$210= $258.
Therefore, the total cost for 4 adults and 30 students is $258
Hope this helps :)
The same applies for the students, if 7s is equal to one student, then the cost of one student is $7.
As you've got four adults, then you need to find the cost of 4, and you do this by multiply 4 by 12.
4x12=$48
As you've got 30 students, you then need to multiply 30 by 7.
30x7=$210.
To find the total cost, you've then got to add $48 and $210 together.
$48+$210= $258.
Therefore, the total cost for 4 adults and 30 students is $258
Hope this helps :)
Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.