Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

3.5 hours; $10
What is the unit rate per hour?


Sagot :

Louli

Answer:

The unit rate is $2.86 per hour

Explanation:

The units rate is amount earned in 1 hour

We are given that the rate for 3.5 hours is $10

To get the unit rate, we will use cross multiplication as follows:

3.5 hours ..........> $10

1 hour ..................> ??

units rate = [tex] \frac{1*10}{3.5} [/tex] = [tex] \frac{20}{7} [/tex] which is approximately $2.86 per hour

Hope this helps :)