Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Get accurate and detailed answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.
Sagot :
Answer:
A.
Depreciation expense each of the three years would be $60,000
Book value at the end of year 1 = $140,000
Book value at the end of year 2 =$80,000
Book value at the end of year 3 = $20,000
B.
Depreciation expense in year 1 =$90,000
Depreciation expense in year 2 =$60,000
Depreciation expense in year 3 =$30,000
Book value at the end of year 1 =$110,000
Book value at the end of year 2 = $50,000
Book value at the end of year 3 = $20,000
C.
Depreciation expense in year 1 = $133,333.33
Book value at the end of year 1 = $66,666.67
Depreciation expense in year 2 = $44,444.45
Book value at the end of year 2 = $22,222.22
Depreciation expense in year 3 = $14,814.16
Book value at the end of year 3 = $7,407.40
Explanation:
Straight line depreciation expense = (Cost of asset - Salvage value) / useful life
($200,000 - $20,000) / 3 = $60,000
Depreciation expense each of the three years would be $60,000
Book value at the end of year 1 = $200,000 - $60,000 = $140,000
Book value at the end of year 2 = $140,000 - $60,000 = $80,000
Book value at the end of year 3 = $80,000 - $60,000 = $20,000
Sum-of-the-year digits = (remaining useful life / sum of the years ) x (Cost of asset - Salvage value)
Sum of the years = 1 + 2 + 3 = 6 years
Depreciation expense in year 1 = (3/6) x ($200,000 - $20,000) = $90,000
Depreciation expense in year 2 = (2/6) x ($200,000 - $20,000) = $60,000
Depreciation expense in year 3 = (1/6) x ($200,000 - $20,000) = $30,000
Book value at the end of year 1 = $200,000 - $90,000 = $110,000
Book value at the end of year 2 = $110,000 - $60,000 = $50,000
Book value at the end of year 3 = $50,000 - $30,000 = $20,000
Depreciation expense using the double declining method = Depreciation factor x cost of the asset
Depreciation factor = 2 x (1/useful life) = 2/3
Depreciation expense in year 1 = (2/3) x $200,000 = $133,333.33
Book value at the end of year 1 = $200,000 - $133,333.33 = $66,666.67
Depreciation expense in year 2 = (2/3) x $66,666.67 = $44,444.45
Book value at the end of year 2 = $66,666.67 - $44,444.45= $22,222.22
Depreciation expense in year 3 = (2/3) x$22,222.22 = $14,814.16
Book value at the end of year 3 =$22,222.22 - $14,814.16 = $7,407.40
Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.