Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Connect with professionals on our platform to receive accurate answers to your questions quickly and efficiently. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

During one month, a homeowner used 300 units of electricity and 120 units of gas for a total cost of $114.00. The next month, 290 units of electricity and 150 units of gas were used for a total cost of $115.30. Find the cost per unit of gas.

$_____