Answered

Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

On a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. What is the unit price of each pizza?

$4.38
$8.76
$23.28
$78.84


Sagot :

Answer:

$8.76

Step-by-step explanation:

$26.28 / 3 = $8.76 per pizza

Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.